2023 VM & OL-KvalIFIKATION

23-27 august 2023

DUISBURG, TYSKLAND

Landsholdet

Emma Aastrand Jørgensen

Emma Aastrand Jørgensen

K1 500 & K2 500
Nybro-Furå Kano og Kajakklub
Fødselsdato: 30.01.1996

ddd

🥈 2023 EM K2 200 mix
🥈 2023 EM K2 500
🥇 2023 EM K1 200
🥇 2023 EM K1 500
🥉 2023 WC K2 500
🥇 2023 WC K1 500
🥉 2023 WC K1 500
🥉 2022 EM K1 500
🥇 2022 EM K1 200
🥉 2021 VM K1 500
🥇 2021 VM K1 200
🥉 2021 OL K1 500
🥉 2021 OL K1 200
🥉 2021 EM K4 500
🥇 2021 EM K1 500
🥇 2021 EM K1 200
🥉 2019 VM K1 200
🥉 2019 EG K1 500
🥇 2019 EG K1 200
🥈 2018 VM K1 200
🥉 2018 EM K1 200
🥈 2017 VM K1 200
🥉 2017 VM K1 500
🥈 2017 EM K1 200
🥉 2016 EM K1 500
🥈 2016 OL K1 500
🥇 2014 VM K2 1000

Frederikke Hauge Matthiesen

Frederikke Hauge Matthiesen

K2 500
Lyngby Kajakklub
Fødselsdato: 03.10.2000

ddd

🥉 2023 EM K4 500
🥈 2023 WC K1 200
🥈 2023 WC K1 200
🥉 2023 WC K2 500
🥈 2022 VM K4 500
🥈 2022 U23VM K1 200
🥈 2021 U23EM K1 200

🥉 2021 U23VM K1 500
🥇 2021 U23VM K1 200

Bolette Nyvang Iversen

Bolette Nyvang Iversen

K4 500
Hellerup Kajakklub
Fødselsdato: 11.08.1997

ddd

🥉 2023 EM K4 500
🥈 2022 EM K4 500
🥉 2021 WC K4 500
🥉 2021 EM K4 500
🥉 2019 U23VM K1 500
🥉 2019 U23VM K1 200
🥉 2018 U23EM K2 500
🥉 2018 U23EM K4 500
🥉 2017 U23EM K1 1000
🥉 2017 U23EM K2 500

Katrine Jensen

Katrine Jensen

K4 500
Maribo Kajakklub
Fødselsdato: 30.05.2003

ddd

🥉 2023 EM K4 500
🥈 2021 U18VM K2 200
🥈 2019 U18EM K2 500
🥇 2018 U18EM K2 500

Sara Corfixsen Milthers

Sara Corfixsen Milthers

K4 500
Hellerup Kajakklub
Fødselsdato: 14.01.2002

ddd

🥉 2023 EM K4 500
🥈 2022 EM K4 500
🥉 2021 EM K4 500

Pernille Brandstrup Knudsen

Pernille Brandstrup Knudsen

K4 500
VS20
Fødselsdato: 31.07.1997

ddd

🥈 2022 EM K4 500
🥉 2021 VM K1 1000
🥇 2018 U23EM K1 500
🥉 2018 U23EM K4 500

Rene Holten Poulsen

Rene Holten Poulsen

K1 500 & K1 1000
Maribo Kajakklub
Fødselsdato: 28.11.1988

ddd

🥈 2018 VM K1 5000m
🥈 2017 EM K1 1000m
🥉 2017 EM K1 500m
🥈 2017 VM K1 500m
🥈 2016 EM K1 500m
🥈 2016 EM K1 1000m
🥈 2016 EM K1 5000m
🥇 2015 EM K1 500m
🥇 2015 EM K1 5000m
🥈 2015 EM K1 1000m
🥉 2015 EG K1 1000m
🥇 2015 VM K1 1000m
🥇 2015 VM K1 500m
🥈 2014 EM K1 500m
🥈 2014 EM K1 1000m
🥈 2014 EM K1 5000m
🥇 2014 VM K1 500m
🥉 2014 VM K1 1000m
🥇 2013 EM K1 1000m
🥇 2013 EM K1 500m
🥉 2013 EM K1 5000m
🥈 2013 VM K1 500m
🥈 2012 EM K1 1000m
🥇 2012 EM K4 1000m
🥉 2011 K1 K1 5000m
🥉 2010 EM K1 1000m
🥉 2009 EM K1 1000m
🥇 2008 EM K2 1000m
🥈 2008 OL K2 1000m

Mads Brandt Pedersen

Mads Brandt Pedersen

K1 5000
Silkeborg Kajakklub
Fødselsdato:

ddd

🥇 2023 EM K1 Classic
🥉 2023 EM K1 Short Track
🥇 2023 WC K1 Classic
🥇 2023 WC K1 Short Track
🥇 2023 WC K1 5000
🥇 2023 WC K1 5000
🥉 2022 VM K1 Classic
🥈 2022 VM K1 Short Track
🥇 2022 VM K1 Classic
🥇 2022 VM K1 Short Track
🥈 2022 WG K1 Classic
🥇 2022 WG K1 Short Track
🥉 2021 VM K1 5000
🥇 2021 VM K1 Classic
🥈 2021 VM K1 Short Track
🥇 2019 VM K1 Classic
🥇 2019 EM K1 Classic

Victor Gary Aasmul

Victor Gary Aasmul

K4 500
Lyngby Kajakklub
Fødselsdato: 08.04.1999

ddd

🥉 2023 WC K4 500
🥉 2021 WC K1 500
🥈 2019 U23VM K4 500

Lasse Bro Madsen

Lasse Bro Madsen

K4 500
Vallensbæk Kano- og Kajak Club
Fødselsdato: 04.04.1994

ddd

🥉 2023 WC K4 500

Morten Graversen

Morten Graversen

K2 500 & K4 500
Silkeborg Kajakklub
Fødselsdato: 20.09.1996

ddd

🥉 2023 WC K4 500
🥈 2021 VM K2 1000

Magnus Sibbersen

Magnus Sibbersen

K4 500
Hvidovre Kajakklub
Fødselsdato: 20.05.2001

ddd
Simon Schuldt-Jensen

Simon Schuldt-Jensen

K2 500
Lyngby Kanoklub
Fødselsdato: 07.05.1999

ddd

🥈 ?? VM K2 1000
🥈 ?? WC K2 500 mix

Gustav Bock

Gustav Bock

K1 200
Hellerup Kajakklub
Fødselsdato: 31.10.2002

ddd

🥈 2022 WC K2 1000
🥈 2023 WC K2 500 mix

Trænerteamet

Kim Wraae

Kim Wraae

Cheflandstræner
Zoltan Bako

Zoltan Bako

Landstræner

De Danske Både

K1 Damer

500 meter

Emma Aastrand Jørgensen

K1 Herrer

200 meter

Gustav Bock

500 meter

Rene Holten Poulsen

1000 meter

Rene Holten Poulsen

5000 meter

Mads Brandt Pedersen

K2 Damer

500 meter

1. Emma Aastrand Jørgensen
2. Frederikke Hauge Matthiesen

K2 Herrer

500 meter

1. Simon Schuldt-Jensen
2. Morten Graversen

K4 Damer

500 meter

1. Katrine Jensen
2. Sara Corfixen Milthers
3. Pernille Brandstrup Knudsen
4. Bolette Nyvang Iversen

K4 Herrer

500 meter

1. Victor Gary Aasmul
2. Lasse Bro Madsen
3. Morten Graversen
4. Magnus Sibbersen

Program & Streaming

PROGRAM

For at du kan komme ordentligt i gang med VM, kan du se tiderne for de danske bådes indledende heats her:

Onsdag 23. august

09:51 Herrer K1 500
12.30 Damer K4 500
12.54 Herrer K4 500
14.15 Herrer K1 200
14.59 Damer K1 500
18.30 Herrer K1 1.000

Torsdag 24. august

09:55 Herrer K2 500
10.55 Damer K2 500

Søndag 27. august

15.35 Herrer K1 5.000 (finale)

STREAMING

DR livestreamer den 25. 26. og 27, hvilket du kan se her

Når DR ikke livestreamer kan du følge alle løbene på Recast (betalingskanal)