Surfkajak Cup 3

150,00 kr.

Deltag i Surfkajak Cup 3, hvor du kan styrke dine færdigheder i surfkajak gennem konkurrence og workshops. Lørdagens program fokuserer på træning i konkurrenceformat og forståelse af ISA Surfing Criteria. Søndag tilbyder workshops med feedback fra erfarne instruktører. Eventet er åbent for alle, der er trygge i surfkajak, og der er mulighed for at afprøve forskellige kajaktyper. Overnatning kan arrangeres i Thisted Ro og kajakklub. Tilmeld dig og udvikl dine surfkompetencer.

9. maj kl. 08:00 – 10. maj kl. 15:00

Nordvestjylland

Salget er lukket

Beskrivelse

Kom med til en sjov og spændende dag i bølgerne. Alle er velkomne. Hvis du er tryg i en surfkajak skal du klart være med. Det er fedt, og meget givende.

Program.

Lørdag.
Ca 08.00 – 15.00. Surfkonkurrence. Fokus på at træne konkurrenceformat, og øve os i at forstå hvad god surfing er (ISA Surfing Criteria).

Søndag.
Ca 10-12 workshops primært for deltagerne. Dette er muligheden for at arbejde med din surfing, og få feed back fra instruktører fra surfarbejdsgruppen. Efter aftale kan du også prøve sit- in surfkajak, eller sit-on-top surfkajak her, hvis du er ny.

Kategorier.
IC + Finns free (altså i den type surfkajak der ikke har finner, eller du deltager i en HP, men tager finnerne af)
HP (high performance / short boat, med finner)

Formatet er lige til at gå til: Heats a 20 minutter, indledende, opsamlingsheats, finaler. 

OBS! Overnatning mulig i Thisted Ro og kajakklub (primitiv overnatning til 100 kr.).

 

Foto: Per Gustafsson