Udgået – DKF Æresdiplom

You are here:

Udgået af lovene i 2010
Uddelt sidste gang i 2010
——————————-

Belønning for særlig indsats

Diplomer og ærestegn uddeles som belønning for fortjenstfuld indsats for dansk kano- og kajakidræt gennem mange års uegennyttigt arbejde inden for klub, kreds eller forbund og skal tjene som opmuntring til udholdenhed i lederarbejdet inden for DKF.

Ærestegn i sølv kan kun tildeles medlemmer, der tidligere har fået tildelt diplom. Ærestegn i guld kun til medlemmer, der har ærestegnet i sølv.

Diplomer og ærestegn kan tildeles medlemmer af klubber, der er tilsluttet DKF, efter indstilling fra mindst tre bestyrelsesmedlemmer i en klub eller anden organisation inden for DKF. Efter indstillingen tildeler DKF’s forretningsudvalg diplomer, og DKF’s bestyrelse tildeler ærestegn.

På indstillingen til DKF skal anføres:

  1. hvor længe den foreslåede har virket som leder inden for DKF
  2. af hvilken art og kvalitet lederarbejdet har været
  3. om vedkommende af sin klub har fået tildelt ærestegn eller lignende
  4. om indstillerne skønner, at den foreslåede fortsat vil virke som leder inden for DKF
  5. og af hvilke særlige årsager man indstiller vedkommende.

 

DKF Æresdiplomer

Nr.NavnKlubÅr
Lars DamgaardSilkeborg Kajak Klub2020
1Aksel SvendsenKastrup1956
2Herluf NørregaardDragør1956
3Poul Petersen1956
4Anders Jørgensen1956
5Anker HansenSønderstrand1957
6Ernst ForsmannSønderstrand1957
7Erling NielsenOdense1957
8Jørgen Samson1957
9Alex CronbergKastrup1957
10Frank MadsenÅlborg1957
11Jacob SchmidtSilkeborg1957
12Tonny Andersen1958
13Lis JensenPagaj1958
14Herluf HammerÅlborg1959
15John LudwigSundby1959
16Leidiker1959
17Johannes Hansen1959
18Erik ThorkenholdtNæstved1959
19Chris JørgensenSvendborg1959
20Erik S. HansenRøse1959
21Bent ThomsenKastrup1959
22Niels HansenNeptun1959
23Børge HansenSundby1959
24Andreas LindStrømmen1960
25Egon DygStrømmen1960
26Oluf KolmitzÅlborg1960
27Villy OttosenBryggen1960
28Holger HadbergKolding1960
29Ruth BøhlingPalo1960
30Arne HøyerStruer1960
31Helmuth KærgaardOdense1960
32Carl Aage GornitzkaHellerup1961
33Hans Gudesen ChristensenNæstved1961
34Børge BrenderKrogen1961
35Palle RasmussenLyngby1962
36Frands NielsenNova1963
37Preben NielsenNova1963
38Erik HeilbuthPalo1963
39ikke benyttet
40Egon AndersenSundby1964
41Allan JonsenKlampenborg1964
42Jørgen AndersenSBBU1964
43Nils LyngenboFurå1964
44Hugo ZehngraffSundby1965
45Erik BisgaardKastrup1965
46Eigil ThomsenSønderstrand1965
47Kjeld KnudsenSkovhuskolonien1965
48Jens NielsenSkovhuskolonien1965
49Erik LarsenNæstved1965
50Einar J. NielsenSundby1965
51Carl AndersenSkovshoved1966
52Hans SørensenViking1966
53Julius HartvigLyngby1966
54Alfred JensenNybro1966
55Otto HvidGudenå1967
56Ole VedelSBBU1967
Carla AndersenSundby1967
58Kaj Stuart AndersenSundby1967
59Erik M. HansenSkovhuskolonien1967
60Bent SchønbechLyngby1968
61Valdemar VedelHellerup1968
62Flemming PetersenOdense1968
63Sven MagaardRøse1969
64Birgit SødergreenLyngby1969
65Erik WilcheHellerup1969
66Tage JohannessenNæstved1970
67Preben ÅlholmNæstved1970
68Erik JeppesenLyngby1970
69Svend Erik SødergreenLyngby1970
70Jørn CronbergKastrup1970
71Hanne SørensenViking 1970
72Erik Wenzel3611970
73Lau Knopp LarsenStrømmen1970
74Leif AdamsenHellerup1970
75Villy ChristiansenLyngby1971
76Jørn SkovFurå1971
77Frank BogaerdtLyngby1971
78Freddy JørgensenFurå1971
79Ole TikjøbPagaj1971
80Poul Erik MøllerLyngby1972
81John RungstedLyngby1972
82Bengt BengtsonFrederiksdal1972
83Børge ChristensenHvidovre1972
84Aage CronbergKastrup1972
85Heine ChristiansenGladsaxe1972
86John RasmussenSBBU1972
87Ole V. PedersenNybro1972
88Anni Werner HansenSvendborg1972
89Bent ChristiansenMaribo1973
90Sven O. PedersenGuldborgsund1973
91Henning TraboltPilen1973
92Knud Lynge LarsenLyngby1974
93Søren Møller-MadsenPilen1974
94Ernst NielsenStrømmen1974
95Knud DitlevsenOdense1975
96Hans LarsenGladsaxe1975
97Finn MollerupSBBU1975
98Erik H. ChristensenGudenå1975
99Carlo JacobsenSBBU1976
100Søren BlochPilen1976
101Klaus VedelNybro-Furå1976
102Jan DarfeltSkovshoved1976
103Thomas GjerlufsenLyngby1976
104Ole Leth NissenSkjold1976
105Ole W. NielsenNeptun1977
106Jens HornumLyngby1977
107Inge RhigerSilkeborg1977
108John Erendal JensenSønderborg1978
109Henrik LundNybro-Furå1978
110Poul NielsenStrømmen1978
111Børge PetersenPagaj1978
112Hans HvidbergHvidovre1978
113Viggo MøllerNova1978
114Anita VedelNybro-Furå1978
115Jan Wandy PedersenMaribo1978
116Jørgen KrügerKrogen1979
117Alex NielsenRøse1979
118Ole RasmussenSkanderborg1979
119Leo LarsenOdense1979
120Birgit Lund MadsenNeptun1980
121Carlo RhigerEsrum1980
122Knud E. S. ThomsenSilkeborg1980
123Jørgen NielsenFrederikshavn1980
124Søren N. DethlerGladsaxe1980
125Anni LindNybro-Furå1980
126Torben HansenMaribo1981
127Finn LarsenMaribo1981
128Lars Steen HansenNord1981
129Per Arentoft3611981
130Knud MadsenFrederikshavn1981
131C. A. HjernøeMA VI SK 1981
132Leif KristensenSilkeborg1981
133Kaj Damsted PedersenOdense1981
134Arne LønbergKBH.kredsen1982
135Keld RasmussenKastrup1982
136Henrik PoulsenHvidovre1982
137John AndersonKastrup1983
138Hans SørensenPagaj1983
139Alex H. JensenGladsaxe1984
140Johannes Bang PedersenSkanderborg1985
141Kaj Aage Sejerø PedersenGladsaxe1985
142Erica NederbyEsrum1986
143Aage NederbyEsrum1986
144Per NederbyEsrum1986
145Tonni BryfeltPalo1986
146Aage BennikeStrømmen1986
147Torben Fussing NielsenPust1986
148Lars Lundov NielsenGladsaxe1988
149Conni PetersenStrømmen1988
150John SvendsenRøse1988
151Leif Hovmand LarsenMaribo1988
152Elmer JakobsenGladsaxe1989
153Gunnar JensenGladsaxe1989
154Kim Trend NissenHorsens1989
155Allan LassenHolte KK1989
156Jørn KierkegaardHolte KK1989
157Fin SchultzPust1989
158Flemming PingelSundby1990
159Karsten RasmussenHEI1990
160Bo SvendsenGladsaxe1990
161Nanna Ilmer3611990
162Gert NielsenLyngby1991
163Karna PorlovPust1991
164Jørgen BeckNybro-Furå1991
165Jørgen GullanderNord1991
166Kurt ThomsenVallensbæk1992
167Bjarne KongstadOdense1992
168Aksel HadbergHvidovre1992
169Jørgen AndersenNæstved1992
170Gethe JacobsenHellerup1992
171Jens BangRedaktør1993
172Bent SerupLandstræner1993
173Annie JakobsenSilkeborg1993
174Birger JakobsenSilkeborg1993
175Sven-Erik StenbergLyngby1994
176Svend FrandsenHellerup1994
177Harry HenriksenSundby1994
178Lars Grønbek NielsenKøge1995
179Ole C. EberthHellerup1995
180Rudolf KragARK1996
181Jørgen Rasmussen3611997
182Lars Hedmann JensenOdense1997
183Oluf KolmitzÅlborg1998
184Jørn JensenMKC1998
185Leif PetersenGladsaxe1998
186Jan RodtwittGladsaxe1998
187Jørn MathisenEsrum1999
188Niels AndersenLyngby2001
189Bjørn JohansenRoskilde2001
190Finn PetersenRoskilde2001
191Anne-Mette MortensenOdense2002
192Per Spejder LarsenHvidovre2002
193Winnie FeldtmoseNybro-Furå2002
194Ulla HjortenbergVallensbæk2002
195Jan ChristensenSorø2002
196Leon AndreasenNeptun2003
197Torben EbbeMaribo2003
198Kurt Bramsted AndersenMaribo2003
199Johnny AndersenVallensbæk2004
200Ullas StuartSundby2006
201Christian JacobsenSkovshoved2006
202Mogens KraghGudenå2006
203Jørgen JønckTudsen2006
204Per ScalesNybro-Furå2007
205Kim Kristensen3612007
206Niels-Peter Andersen3612007
207Kasper KøghMaribo2007
208Claus JørgensenMaribo2009
209Vibeke Preisler3612009
210Jan MunkholmKøbenhavns Kajakklub2009
211Finn PapeSilkeborg2010