World Cup-sølv i sidste løb
I søndagens sidste finale ved World Cup i Szeged lykkedes det for Danmark at få en medalje, da Emma Aastrand Jørgensen og René Holten Poulsen, begge fra Maribo Kajakklub, roede en sølvmedalje hjem i mix-stafetten over 3.000 meter enerkajak.
Mix-stafetten blev testet som format og afløste ved denne World Cup den traditionelle 5.000 meter enerkajak. I stedet skulle hold på to hver ro 500 meter tre gange på en rundbane. Fire hold var med i finalen, hvor danskerne var kommet til med fjerdebedste tid.
Det var nu ikke til at se i finalen, hvor René Holten Poulsen allerede på anden omgang avancerede fra en tredje- til en andenplads og fik skabt et forspring, som Emma og han kunne holde til mål. De suveræne vindere fra Ungarn, Tamara Takacs og Balint Kopasz, var danskerne dog ikke i nærheden af at kunne true.