Klasse-løb af damefirer giver håb om OL-kvalifikation
Med kniven for struberne gik den danske dame-firer i kajak på vandet søndag formiddag og leverede et klasse-løb i B-finalen ved VM i Szeged.
Kravet til Emma Aastrand Jørgensen, Line Langelund Eriksen, Julie Frølund Funch og Pernille Knudsen var krystalklart.
Vind eller bliv bedste europæiske nation efter en asiatisk eller amerikansk nation – eller sig farvel til muligheden for OL-deltagelse næste år i Tokyo.
Og danskerne holdt hovederne kolde i den steghede varme i Ungarn og leverede varen med en fremragende andenplads efter Kina, men nok så vigtigt foran britterne, der midt i løbet pressede danskerne hårdt.
Men på de sidste 200 meter satte danskerne turbo på og lagde klar afstand til britterne, der blev henvist til fjerdepladsen efter Canada på tredjepladsen.
– Når man SKAL levere varen, så var det bare klasse, klasse, klasse af pigerne, sagde en glad sportschef Lars Robl efter løbet.
Hos firerkajakkerne er OL-kvalifikationssystemet temmelig indviklet, så først efter VM går en allokeringsproces i gang, som skal regne på, om de danske pigerne kommer med til Tokyo.
– Men lige nu ser det godt ud, så vi har god grund til at håbe, sagde Lars Robl.