Årsmødet 2014 vedtog at revidere de “Nationale fælles kaproningsbestemmelser for sprint og maraton”. Reglernes nye navn er “Nationale fælles konkurrenceregler”. Formålet med revisionen er, at bestemmelserne nu kan rumme alle kano- og kajaksportens discipliner.
4 traditionelle discipliner og flere nye
Det reviderede regelsæt fastslår, at DKF skal udskrive og afholde Danmarksmesterskaber i Sprint, Maraton, Ergometer og Kajakpolo. Derudover kan bestyrelsen beslutte at udskrive og afholde Danmarksmesterskaber i udviklingsdiscipliner. Der kan f.eks. være tale om: Oceanracing – for Surfski og Havkajak – K1, Maraton for turbåde K1 og K2, Sprint for Masters, Havkajak teknik/rul, Surfkajak og Stand Up Paddling SUP.
DKF holder allerede DM i udviklingsdisciplinerne: Oceanracing, Surfkajak og Havkajak Teknik og rul.
Ansøgningsfrist for DM arrangementer er den 1. august
Det reviderede regelsæt tillader, at alle klubber og arbejdsgrupper under DKF kan ansøge om at afholde arrangementerne. Ansøgningsfristen er den 1. august, og ansøgningen skal fremsendes til DKF’s kontor.
Uddannelse af officials og godkendelse af overdommer og sikkerhedsrepræsentanter
DKF tilbyder uddannelse af officials til alle DM-arrangementer, som DKF afholder. DKF udpeger/godkender stævnets chef/overdommer, starter(e), sikkerhedsrepræsentant og øvrige personer, der er relevante for den enkelte disciplin. I løbet af maj måned bliver de nye regler tilgængelige på kano-kajak.dk.
Sammenlign de reviderede og gamle regler i årsmødematerialet
![]() |
SekretariatslederMalene Hjorth E-mail mhj@kano-kajak.dk Tlf.: +45 2960 4157 |